Ana Sayfa - Hakımızda - İletişim

Bilim

Nesnelerin interneti’nin karşı konulamaz yükselişi
YAPAY ZEKÂ, SOFİSTİKE SENSÖRLER, NESNELERİN İNTERNETİ, VERİ ANALİZİ VE MOBİL CİHAZLAR GİBİ BİRBİRİNE BAĞLI DİJİTAL TEKNOLOJİLER MEVCUT İŞ MODELLERİNİ ÇAĞ DIŞI BIRAKACAK BİR DÖNÜŞÜM BAŞLATIYOR…


Standart Model’in eksik parçalarından olan Higgs bozonunun keşfi modern fiziğin en büyük buluşlarından biriydi.

Okinawa Bilim ve Teknoloji Enstitüsü
Bilimsel amaçlı bir geziden anılar

DNA hasar sinyalleri nasıl çalışır?
The Royal Swedish Academy of Sciences tarafından 2015 Nobel ‘Kimya’ Ödülü’nün “DNA onarımının mekaniği” üzerine yaptıkları çalışmalardan dolayı Tomas Lindahl, Paul Modrich ve Aziz Sancar’a verilerek b

İnsanlık tarihinin bütün bilgisi bir çay kaşığına sığdı
İnsan soyu, kötü bir son yaşansa da, tarih boyunca ürettiği bütün bilgiyi saklamanın yolunu bulmuş görünüyor.

Pentakuark
CERN'de Higgs Bozonu'ndan sonra yeni buluş: Pentakuark

Karanlık madde haritasından ilk sonuçlar
Uzayın en büyük sırlarından biri olan ve evrenin büyük bölümünü kapladığı düşünülen karanlık maddenin haritasını çıkarmayı amaçlayan bir çalışmanın ilk sonuçları yayımlandı.

Ters zamanlı evren teorisi
İngiliz ve Kanadalı bilim insanları Büyük Patlama'nın, yaşadığımız evrenin yansıması olan ancak zamanın geriye doğru aktığı bir başka evreni oluşturduğu teorisini ortaya attı.

Canlı bir hücre ilk kez böyle görüntülendi
Nobel ödüllü Amerikalı fizikçi Eric Betzig ve ekibi, yaşayan hücrelerin içindeki kimyasal süreci gerçek zamanlı ve 3 boyutlu olarak izlemeyi sağlayan yeni bir mikroskop geliştirmeyi başardı.

Geçmişi yeniden yaşamak
Beyinde temporal kortekse uygulanacak elektriksel bir uyarım hastaların geçmişteki sıradan olayları en ince detaylarına kadar yeniden yaşamasını tetikliyordu.

Tek bir atomun sesi kaydedildi
Bilim insanları, hareket eden tek bir atomun sesini kaydetmeyi başardı. Araştırmacılar, sesi 'fiziksel olarak mümkün olan en yumuşak ses' diye yorumladı.

Bilim insanları telepatiyi gerçeğe dönüştürdü
Telepati, bilim kurgunun sınırlarından çıkarak ilk kez gerçeğe dönüştü. Bilim insanları, İnternet'i kullanarak Fransa ve Hindistan'daki deneklerin beyinleri arasında mesaj iletimi yapmayı başardı.

Teknoloji ve Erdem
Henri Bergson'un ödül aldığı 1927 yılında, tören sırasında okunması için Fransa Elçisi Armand Bernard aracılığıyla ilettiği mektuptan:

Televizyon, Şiddet ve Toplum
Uzman psikolog Serap Altekin televizyonun çocuklar ve toplum üzerindeki zararlı etkilerinden, medyanın ve ebeveynlerin üstüne düşen görevlerden bahsediyor.

Doğal Çevreye Duyarsızlığımızın Nedeni
Anlaşılan o ki, zenginleştikçe ve daha çok tükettikçe, daha ben-merkezci oluyor ve başkalarının yaşamlarına daha duyarsız hale geliyoruz

Bitkilere kulak verin!
Böceklere karşı verdiğimiz savaşı kaybediyoruz. Her yıl üzerlerine 1 milyar ton böcek ilacı boca ediyoruz; onlarsa her yıl yetiştirdiğimiz ürünlerin beşte birine kadarki kısmını yiyorlar.

Dünya iki derece daha ısınırsa felaket olur
Birleşmiş Milletler, son iklim değişikliği raporunda bir felaket senaryosu çizdi. Rapora göre eğer dünya iki derece daha ısınırsa, insanlık, kıtlık, salgın hastalıklar ve savaşlarla karşı karşıya kala

Antarktika buzulu yok oluyor
Antarktika'daki en büyük buzul olan Pine Island'dan bir parça daha eriyerek koptu. Araştırmalara göre buzulun erimesi durdurulamıyor.

Otonom Enerji
Bugünkü dünyada enerji kullanımı aynı zamanda enerji bağımlılığı demek. Ülkeler arasında, kıtalar arasında ve bir ülke içinde enerji kaynakları ve elektik olarak bizzat enerji taşınıyor, alınıp satılı

Kadın ve erkek beynindeki fiziksel fark
Bilim insanları, iki cinsiyet arasındaki düşünme ve davranış farkının arkasında sahip oldukları değişik beyin yapıları olabileceğini ortaya koydu

Arşiv Arama

İlhamın Mihrabında


Ey “sadık ahmak” ıtlakına masadak biçare ulemâü’s-sû’ veya meczup, akılsız, cahil sufiler! Hakikat-i kâinat içinde kökü yerleşmiş ve hakaik-i kâinata kökler salmış olan şecere-i tûbâ-i İslâmiyet,mevhu

Sername

Siyasalın İhlası
Bu denemenin ilgilendiği alan, özellikle dinî cemaatleşmelerin iktidar unsurlarıyla ilişkilenme tarzından türeyen siyasallığın ihlasının nasıllığıdır.

En Çok Okunanlar

Yorum Platformu

Ubeyd Kudat
Münazarat Penceresinden Devlet

İktibas

Sizden Gelenler

 
ZEHRA.COM.TR
Tüm hakları saklıdır 2013 ®
Kaynak gösterilmeden ve izinsiz alıntı yapılamaz.

Yazılım : Networkbil.net