Ana Sayfa - Hakımızda - İletişim

Bilim

Bilim insanları telepatiyi gerçeğe dönüştürdü
Telepati, bilim kurgunun sınırlarından çıkarak ilk kez gerçeğe dönüştü. Bilim insanları, İnternet'i kullanarak Fransa ve Hindistan'daki deneklerin beyinleri arasında mesaj iletimi yapmayı başardı. ...

 

Bilim insanları, ilk kez insan beyinleri arasındaki direkt olarak mesaj transferi gerçekleştirmeyi başardı. Harvard Tıp Okulu'ndan Dr. Alvaro Pascual-Leone'nin başında yer aldığı araştırma ekibi, 2500 km mesafedeki insanların beyinleri arasında mesaj iletişimi kurmayı başardı.

Araştırmada yer alan Giulio Ruffini AFP'ye yaptığı açıklamada, 'beyinle elektromanyetik olarak etkileşime giren bir teknoloji kullandıklarını' belirtti. PLOS ONE dergisinde yayımlanan deneyde, Hindistan'da bir, Fransa'da ise üç kişi deneğin kafalarına elektrotlar yerleştirildi.

Ruffini, 'deneklerden birinin internete bağlı olan elektroenselogram (EEG) giydiğini ve merhaba gibi kısa bir mesaj düşündüğünü' söyledi. Mesaj, beyindeki elektriksel faaliyeti kaydeden EEG tarafından tespit edildi.

Düşünülen mesaj daha sonra bilgisayar aracılığıyla 0 ve 1'lerden oluşan ikili koda çevrildi. Ardından, Fransa'ya e-posta ile gönderildi ve yeniden elektriksel sinyallere dönüştürüldü. Elektriksel sinyaller, transkraniyal manyetik simülasyon (TMS) adı verilen yöntemle alıcıların beynine uygulandı. Böylece, Fransa'daki denekler kendilerine gönderilen mesajı sesle duymadı veya görmedi ancak çevresel görüş alanlarında parlayan ışıkları olarak algıladı. Denekler, gönderilen mesajı temsil eden parlamaları doğru olarak algılamayı başardı.

Pascual-Leone, yaptıkları deneyle 'beyin aktivitesini ortaya koyarak iki insan arasında doğrudan iletişim kurup kuramayacaklarını görmek istediklerini ve beyin faaliyetlerini alıcı olan ikinci kişide görebildiklerini' belirtti. Pascual-Leone, Fransa ve Hindistan gibi çok uzak mesafelerde yer alan kişiler arasında interneti bağlantı yolu olarak kullanarak iletişim sağlayabildiklerini söyledi.

Araştırmacılar, 10 yıldan bu yana üzerinde çalışılan telepati deneyinin henüz çok başlarında olduğunu belirtti. Ruffini, ileride yapılacak çalışmalarda insanlar arası iletişimde büyük bir atılım yaşanabileceğini öne sürdü.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Hiç yorum eklenmemiş. Tıkla ! İlk ekleyen sen ol ...

İlgili Başlıklar

Arşiv Arama

İlhamın Mihrabında


Ey “sadık ahmak” ıtlakına masadak biçare ulemâü’s-sû’ veya meczup, akılsız, cahil sufiler! Hakikat-i kâinat içinde kökü yerleşmiş ve hakaik-i kâinata kökler salmış olan şecere-i tûbâ-i İslâmiyet,mevhu

Sername

Siyasalın İhlası
Bu denemenin ilgilendiği alan, özellikle dinî cemaatleşmelerin iktidar unsurlarıyla ilişkilenme tarzından türeyen siyasallığın ihlasının nasıllığıdır.

En Çok Okunanlar

Yorum Platformu

Ubeyd Kudat
Münazarat Penceresinden Devlet

İktibas

Sizden Gelenler

 
ZEHRA.COM.TR
Tüm hakları saklıdır 2013 ®
Kaynak gösterilmeden ve izinsiz alıntı yapılamaz.

Yazılım : Networkbil.net