Ana Sayfa - Hakımızda - İletişim

Furkan
Kainat mescid-i kebirinde Kur’an kainatı okuyor! O’nu dinleyelim. O nur ile nurlanalım. Hidayetiyle, hakikatlarıyla amel edelim. ...

            Maddenin, siyasetin, boğuşmaların, dünyevileşmenin yoğunlaştığı ve ağır bastığı bir ortamda yaşıyoruz. Kalblerimiz daralıyor, ruhlarımız sıkılıyor, akıllarımız çıkış yolu arıyor. Herşeyin üzerine çıkmak, ferahlamak, soluklanmak istiyoruz. İşte böyle bir ortamda Hak ile batılın farkını ortaya koyan Kur’an-ı Kerimin indirildiği aya; maddi, manevi atmosferi ile bizi sarıp sarmalayan Ramazan ayına ulaşıyoruz.

            Gayet sağlam hakikatlarla  kuvvete bedel Hakkı kabul eden; çıkar ve menfaat ilişkileri yerine fazilete ve Allah rızasına yönelten; hayatta mücadele yerine yardımlaşmayı esas yapan; toplum ilişkilerinde unsuriyet ve menfi milliyet yerine dini, sınıfi ve komşunun komşuya mirascı olacağı derecede vatani bağları kabul eden; gayede, nefsin taşkınlıklarına  set çekip ruhun yücelmesine ve kemalatına yol açan Kur’an-ı Kerim'in indirildiği aydayız.

             Madem ölüm ölmüyor, kabir kapısı kapanmıyor. Bir sineğin kanadını yapamadığımız gibi, bir mikroba mağlup oluyoruz. Öyleyse, Kainat mescid-i kebirinde Kur’an kainatı okuyor! O’nu dinleyelim. O nur ile nurlanalım. Hidayetiyle, hakikatlarıyla amel edelim. O’nu dillerimizden düşürmeyelim. Evet, söz O’dur ve O’na derler. Hak olup, Hak’tan gelip, Hak diyen ve hakikatı gösteren ve nurani hikmeti neşreden O’dur.

            Güneş batıdan doğmadan, sekerata düşmeden, maddi, manevi bir kıyamet kopmadan biz Kur’an-ı Hakimin bu asırdaki talebeleri, Kur’an sabahında uyanmakla, O’nun semavi, kudsi kanun-u esasilerine sarılmakla yaralarımızı tedavi edip saadet-i dareyne ulaşmalı, ölümü idam-ı ebediden çıkarıp alem-i nura geçiş yapmalı…

                  Şimdiye kadar olduğu gibi dinin bir kısmını medeniyet için rüşvet vermek değil, belki medeniyetin  o semavi ve kudsi kanunlara bir hizmetkar, bir yardımcı olacağı Kur’an-ı Mu’cizü’l-Beyanın işarat ve rumuzundan anlaşıldığı gibi, Rahmet-i İlahiyeden şimdiki uyanmış beşer bekliyor, yalvarıyor ve arıyor.

Yorumlar

Hiç yorum eklenmemiş. Tıkla ! İlk ekleyen sen ol ...

İlgili Başlıklar

Arşiv Arama

İlhamın Mihrabında


Ey “sadık ahmak” ıtlakına masadak biçare ulemâü’s-sû’ veya meczup, akılsız, cahil sufiler! Hakikat-i kâinat içinde kökü yerleşmiş ve hakaik-i kâinata kökler salmış olan şecere-i tûbâ-i İslâmiyet,mevhu

Sername

Siyasalın İhlası
Bu denemenin ilgilendiği alan, özellikle dinî cemaatleşmelerin iktidar unsurlarıyla ilişkilenme tarzından türeyen siyasallığın ihlasının nasıllığıdır.

En Çok Okunanlar

Yorum Platformu

Ubeyd Kudat
Münazarat Penceresinden Devlet

İktibas

Sizden Gelenler

 
ZEHRA.COM.TR
Tüm hakları saklıdır 2013 ®
Kaynak gösterilmeden ve izinsiz alıntı yapılamaz.

Yazılım : Networkbil.net