Ana Sayfa - Hakımızda - İletişim

Haneyi Yüceltmek
Kişi, sosyal alakaları, bir beşik gibi kullanarak büyür... ...

Editörden...

Kişi, sosyal alakaları, bir beşik gibi kullanarak büyür. Daha dünyaya adım atmadan, çevresi onu planlarına dahil eder.

Doğar doğmaz kendini ona adayan birilerinin varlığına muhtaçtır. Bu öyle bir ihtiyaçtır ki hiç bir organizasyonel ve mekanik durum bunu gideremez. Tagaddi belki giderilebilir ancak şefkat satın alınamaz.

İşte, kişisel hayatlarla bu denli iç içe geçmiş ağların ördüğü sosyal grup, ailedir. Yüksek bir sorumluluk ve toplumsal zeka düzeyini ifade eden “aile”, itibarsızlaştırıldığında, sebep olacağı sosyal komplikasyonlarla özgürlüğün değil cehenneminin kapılarını aralayacaktır. Ailenin korunması dışında, modernizmin geliştirdiği, post-modernizmin geliştireceği hiçbir yaklaşım bu toplumsal cehennemin kapılarını kapatmaya muktedir değildir.

Aileye bağımlılığın bir yük halini alması, kişiyi psikolojik veya ekonomik çıkmazlara sürüklemesi gibi hastalıklı hallerden sarf-ı nazar, ölçülü bir ailevi bağın varlığı, dünya hayatının her aşaması için bir ihtiyaç-ı fıtridir. Bu yaklaşım, aile içinde boğulmadan, aile hukukunu gözeterek büyümeyi öngörmektedir. Bunun yanı sıra bir mümin için aile, ebediyetteki sorgu ve ödülün başat meselesidir.

Hanenin yüceltilmesi ve korunmasına dair faraza, akıl hiçbir gerekçe bulamazsa bile, tek başına anaların yavrularına duydukları şefkat, aileyi sertaç etmeye yeterlidir. Bu noktadan bireysel özgürlükler alanına yeniden dönüp bakıldığında, erdemsiz ve hakikatsiz bir özgürlüğün yetimliği, makul bir gerçeklik olarak kabul görecektir. Öyle ise yol ikidir; ya aile bozguna uğratılarak, çapkın bir hayat yüceltilecek veya aile, layık olduğu saygınlığı elinde tutmaya devam edecektir...

Yorumlar

Hiç yorum eklenmemiş. Tıkla ! İlk ekleyen sen ol ...

İlgili Başlıklar

Arşiv Arama

İlhamın Mihrabında


Ey “sadık ahmak” ıtlakına masadak biçare ulemâü’s-sû’ veya meczup, akılsız, cahil sufiler! Hakikat-i kâinat içinde kökü yerleşmiş ve hakaik-i kâinata kökler salmış olan şecere-i tûbâ-i İslâmiyet,mevhu

Sername

Siyasalın İhlası
Bu denemenin ilgilendiği alan, özellikle dinî cemaatleşmelerin iktidar unsurlarıyla ilişkilenme tarzından türeyen siyasallığın ihlasının nasıllığıdır.

En Çok Okunanlar

Yorum Platformu

Ubeyd Kudat
Münazarat Penceresinden Devlet

İktibas

Sizden Gelenler

 
ZEHRA.COM.TR
Tüm hakları saklıdır 2013 ®
Kaynak gösterilmeden ve izinsiz alıntı yapılamaz.

Yazılım : Networkbil.net