Ana Sayfa - Hakımızda - İletişim

Bilim

Karanlık madde haritasından ilk sonuçlar
Uzayın en büyük sırlarından biri olan ve evrenin büyük bölümünü kapladığı düşünülen karanlık maddenin haritasını çıkarmayı amaçlayan bir çalışmanın ilk sonuçları yayımlandı. ...

Uzayın en büyük sırlarından biri olan ve evrenin büyük bölümünü kapladığı düşünülen karanlık maddenin haritasını çıkarmayı amaçlayan bir çalışmanın ilk sonuçları yayımlandı.

Karanlık madde galaksileri bir arada tutan görünmez bir "ağ".

Bilim insanları bu maddenin nasıl hareket ettiğini inceleyerek ileride karanlık enerjiyi, yani evreni yavaş yavaş genişleten gücü ölçmeyi umuyorlar.

Dark Energy Survey (Karanlık Enerji Araştırması) adıyla, uluslararası düzeyde yürütülen kapsamlı çalışmaya altı ülkeden 25 kurum ve 300 bilim insanı katıldı.

Ekip, And Dağları'ndaki Victor Blanco teleskopuna takılan 570 megapiksellik bir aleti kullandı.

Gökyüzünün sekizde birini kapsaması öngörülen araştırmada, henüz bu alanın %0,4'ünün haritası çıkarıldı.

Ancak bu harita bugüne dek görmediğimiz derecede ayrıntılı: Karanlık madde dokusunu, içindeki galaksileri ve aradaki boşlukları gösteriyor.

Karanlık maddenin haritasını çıkarmak çok güç bir iş.

Görünmeyen ve milyonlarca ışık yılı uzakta olan bu maddeyi gökbilimciler, çok uzaklardaki galaksilerin ışığında yarattığı kırılmalara bakarak inceleyebiliyor.

Bazı fizikçiler de, İsviçre'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda atomların çarpışması sonucunda karanlık madde hakkında yeni ipuçları elde etmeyi umuyor.

Yorumlar

Hiç yorum eklenmemiş. Tıkla ! İlk ekleyen sen ol ...

İlgili Başlıklar

Arşiv Arama

İlhamın Mihrabında


Ey “sadık ahmak” ıtlakına masadak biçare ulemâü’s-sû’ veya meczup, akılsız, cahil sufiler! Hakikat-i kâinat içinde kökü yerleşmiş ve hakaik-i kâinata kökler salmış olan şecere-i tûbâ-i İslâmiyet,mevhu

Sername

Siyasalın İhlası
Bu denemenin ilgilendiği alan, özellikle dinî cemaatleşmelerin iktidar unsurlarıyla ilişkilenme tarzından türeyen siyasallığın ihlasının nasıllığıdır.

En Çok Okunanlar

Yorum Platformu

Ubeyd Kudat
Münazarat Penceresinden Devlet

İktibas

Sizden Gelenler

 
ZEHRA.COM.TR
Tüm hakları saklıdır 2013 ®
Kaynak gösterilmeden ve izinsiz alıntı yapılamaz.

Yazılım : Networkbil.net