Ana Sayfa - Hakımızda - İletişim

Bilim

Nesnelerin interneti’nin karşı konulamaz yükselişi
YAPAY ZEKÂ, SOFİSTİKE SENSÖRLER, NESNELERİN İNTERNETİ, VERİ ANALİZİ VE MOBİL CİHAZLAR GİBİ BİRBİRİNE BAĞLI DİJİTAL TEKNOLOJİLER MEVCUT İŞ MODELLERİNİ ÇAĞ DIŞI BIRAKACAK BİR DÖNÜŞÜM BAŞLATIYOR… ...

Nesnelerin İnterneti’ni en basit hâliyle akıllı ve birbirine bağlı ürünler ağı olarak tanımlayabiliriz. Bu ürünler donanım, sensör, veri ve yazılımı bir araya getiren karmaşık sistemlere dönüşerek devrimsel bir atılıma hazırlanıyor. Yani artık tek başlarına çalışmayacak, bir sorun çıktığında işi yarım bırakmayacaklar. Nesnelerin İnterneti sayesinde bu ürünler, kablosuz bağlantı özelliğinin ağ faydalarını kullanarak birçok yeni yol açacak ve geleneksel ürün sınırlarının ötesine geçecekler. Peki bu ne demek? Bir otomobil üzerinden anlatalım. 

Tesla üretimi bir araç tamire ihtiyaç duyduğunu kendi kendine tespit ettikten sonra yazılım yükleme komutunu yine kendi başına verebiliyor. Sonrasında da tamir planını ayarlamak üzere müşteriyi şirketle iletişime geçiriyor. Yakında bu araç kendi kendine Tesla tesislerine de gidebilmeye başlayacak.

Daha da önemlisi, Nesnelerin İnterneti akıllı ürünlerden çok daha fazlasını içeriyor; şirketleri müşterilerin sorunlarını çözerken kullandıkları stratejik seçimleri, sürekli bir büyüme hâlini alan büyük veriden faydalanma biçimlerini ve diğer şirketlerle ortaklık kalıplarını gözden geçirmeye itiyor. Nesnelerin İnterneti geleneksel endüstri sınırlarını da aşıyor. Tesla’nın “otomobil üreticisi” tanımını nasıl değiştirdiğini bir düşünün; bir araba şirketi mi yoksa tekerlekleri olan bir yazılım firması mı? “Nesnelerin” değişen doğası akıllı ve birbirine bağlı ürünlerin yeteneklerini; ürettikleri verilerle daha da genişleterek oyunun kurallarını değiştiriyor.

Sektörünüzde Nesnelerin İnterneti dönüşümü artık bir spekülasyon değil, zamanlama konusu. Çalıştığınız sektör ve şu dört ana soruya vereceğiniz yanıtlar üzerine düşünün: 

(1) Bulunduğunuz endüstride hangi ürünlerin daha akıllı ve daha iyi bağlantılı olma ihtimali daha yüksek? 

(2) Akıllı ve bağlantılı ürünlere geçiş, endüstrinizin yapısını nasıl değiştirecek? 

(3) Bu akıllı ve bağlantılı ürünler rekabette kalmak için geçmişte attığınız adımları nasıl değiştirecek? 

(4) Bu yeni tür ürünleri başarılı bir şekilde kullanmak için şirketinizde neleri değiştirmeniz gerekiyor?

Nesnelerin İnterneti’yle güç kazanan ağ ekonomisinin gidişatı üretim, hizmet, maden ve ulaşım gibi ana endüstrilerin çehresini değiştirmeye başladı bile. Bahsettiğim sorulara vereceğiniz yanıtlar Nesnelerin İnterneti temelli yeteneklerin şirketinizin iş modelini ne yönde değiştireceğini seçmenizde size yol gösterecek ve stratejik konumlanmanızı şekillendirecek. Zamanla görülecek şeyse kimlerin akılcı davranıp yeni teknolojik fırsatlardan faydalanacak şekilde girişimci hamlelerde bulunacağı.

Yeni sanayi devriminin kazananları Nesnelerin İnterneti’ni hemen uygulayanlar değil, girişimci zihniyeti buna uygun yenilikler için besleyenler olacak. Nesnelerin İnterneti’nin endüstrinize bir tehdit oluşturduğunu düşünüyorsanız bu değişim, şirketiniz için çetin bir mücadele konusu olacak. Ama değişime açıksanız devinim hâlindeki bu harekette rekabet edebilir bir konuma sahip olursunuz. http://www.skylife.com/tr/2017-07-business/nesnelerin-internetinin-karsi-konulamaz-yukselisi

Yorumlar

Hiç yorum eklenmemiş. Tıkla ! İlk ekleyen sen ol ...

İlgili Başlıklar

Arşiv Arama

İlhamın Mihrabında


Ey “sadık ahmak” ıtlakına masadak biçare ulemâü’s-sû’ veya meczup, akılsız, cahil sufiler! Hakikat-i kâinat içinde kökü yerleşmiş ve hakaik-i kâinata kökler salmış olan şecere-i tûbâ-i İslâmiyet,mevhu

Sername

Siyasalın İhlası
Bu denemenin ilgilendiği alan, özellikle dinî cemaatleşmelerin iktidar unsurlarıyla ilişkilenme tarzından türeyen siyasallığın ihlasının nasıllığıdır.

En Çok Okunanlar

Yorum Platformu

Ubeyd Kudat
Münazarat Penceresinden Devlet

İktibas

Sizden Gelenler

 
ZEHRA.COM.TR
Tüm hakları saklıdır 2013 ®
Kaynak gösterilmeden ve izinsiz alıntı yapılamaz.

Yazılım : Networkbil.net