Ana Sayfa - Hakımızda - İletişim

Bilim

Okinawa Bilim ve Teknoloji Enstitüsü
Bilimsel amaçlı bir geziden anılar ...

Japonya’daki doktora programım gereği kısa bir süreliğine Tsukuba bilim kenti dışındaki laboratuvarlarda araştırma çalışmalarına katılmalıydım. Bu konu ile ilgili akademik danışmanımla geçtiğimiz Kasım ayında yaptığımız değerlendirmelerde Okinawa Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün( OIST ) ismi gündeme geldi. Doğrusu o zamana kadar OIST’i hiç duymamıştım. Akademik danışmanım Dr. Lazarus’tan burayı araştırmak için birazcık süre isteyip OIST hakkında bilgi toplamaya başladım. Beş, altı yıllık bir enstitü olmasına rağmen kısa süre içinde kurumsal kimliğini oturtmuş ve mevcut araştırma enstitülere göre devrim sayılabilecek bir yönetim anlayışı üzerine sistemini kurmuş olduğunu gördüm. OIST’in önceliği araştırma olduğunda eğitim bu kurumda adeta bir hobi haline dönüşmüş. Eğitimin her zaman hobi olarak kalabilmesi içinde sadece yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ev sahipliği yapmaktalar.Bir bilim kurumunda lisans öğrencilerinin olmamasının avantajları olduğu gibi dezavantajları da olduğunu belirtmeliyim. OIST’in bir başka önemli özelliği ise bölüm anlayışı ile değil, birim anlayışı ile idare ediliyor olmasıydı. Bir başka deyişle farklı bilim disiplinindeki araştırmacıların birbirleri ile fikir alışverişine engel olabilecek bölüm hiyerarşisi bu anlayışla sonlandırılmaya çalışılmış. Çok ciddi bütçeler ile kurulduğu son derece lüks araştırma cihazları, olanakları, laboratuvarları ve futuristik yapılar ile kendini belli ettiriyor. Japonya’daki araştırma kurumlarından farklı bir başka önemli özelliği ise OIST sakinlerinin çoğunluğunun farklı ülkelerden gelmiş araştırmacılardan oluşmasıydı. Tabi ki Okinawa bir başka  deyişle pasifiğin ortasındaki cennet adası da buranın albenisine artı değer katıyor.

Tüm bu bilgelere ulaştıktan sonra akademik danışmanıma buraya kısa süreli gitme isteğimi belirttim. Hemen laboratuvarımızın ortak çalışmalar yürüttüğü  OIST’den Prof. Arbuthnott‘ta laboratuvarlarını ziyaret etme isteğimi belirten bir e-mail gönderdim. Kendisi bu düşünceme olumlu yaklaştı ve gerekli resmi işlemleri tamamlayıp gideceğim gün için hazırlıklara başladım. OIST için beklediğim gün gelip çatmıştı. Sürpriz bir şekilde Tsukuba’daki akademik ve deney danışmanım da kısa bir iş ziyareti için OIST’te gelmeleri gerekiyordu. Hep birlikte Okinawa’ya doğru yola koyulduk. Mart ayı olmasına rağmen Tsukuba’nında bulunduğu Kanto bölgesinde hava halen soğuk seyrediyordu fakat Okinawa’da havanın en az 10-15 santigrat derece yukarıda olduğunu bildiğim için açıkçası buraya giderken kış koşullarına bir süre veda edecek olmakta beni sevindiriyordu. Pasifik okyanusunun üzerinden gerçekleştirdiğimiz uçuş sonunda bizi şirin bir adanın hava alanına ulaştırmıştı. Kapılar açılır açılmaz sıcak hava rüzgarlarını yüzümde his ettiğimde doğru adreste olduğumu anladım. Naha hava alanı ile OIST arasında neredeyse araba ile bir saatlik mesafe var. OIST’te varır varmaz kalacağım yer olan batı yakası evleri hakkında oryantasyon aldım. Ev’in içinde her şey düşünülmüş. Tabi salon kısmındaki muhteşem okyanus manzarası evin güzelliğine artı değerler katıyordu.

 

 

OIST'de batı yakası evlerinden mavi cennet

OIST’de batı yakası evlerinden mavi cennet

 

 

Her sabah bu manzaraya uyanmak son derece ayrıcalıklı bir zevkti. Ev’de bir Alman ve bir de Okinawa kökenli fakat Peru’ya göçmüş bir aileden bir arkadaş ile beraber kalıyordum. Diyebilirim ki bu durum ana adadan çok farklıydı. Biz Kanto bölgesinde çok küçük, lüksten tamamen uzak ve tek başına kalmaya endeksli bir hayata alıştırıldık. Bir anda son derece lüks, büyük ve çevrende insanları görmeyi doğrusu garipsedim, bu da bana sanırım ne kadar çok Japonlaştığımın bir göstergesi oldu.

OIST adeta bir rüyanın gerçekleşme çabası gibiydi. Üç önemli laboratuvardan oluşuyor. Her laboratuvarı bir birbirine bağlayan gök köprüleri var. Mobilyalarda, kullanılan malzemelere, sınıflara ve teknolojik olanaklara kadar hiç bir lüksten kaçınılmamış. Net bir gözle buraya baktığınızda adeta bir uzay gemisindeymişsiniz gibi bir his oluşturuyor. Her sabah ve akşam içerisinden geçtiğimiz bir bilim tüneli var ki sizin adeta ayaklarınızın yerden kesilmesine neden oluyor. Bir araştırmacı olarak o tünelden geçmek her defasında insana farklı duygular yaşatırken müthiş bir öz güven geliştirmenizi de sağlıyor. Bu tünelde kulağınıza gelen her seste bilim var.

 

 

OIST'de Bilim Tüneli

OIST’de Bilim Tüneli

 

 

Diyaloglar hep şu şekilde: -Geçen günlerde Nature’da çıkan yeni makaleyi okudun mu? John. Sanırım bizim uzun süredir cevabını aradığımız sorulara yanıtlar içeriyor. -Gerçekten mi! Stephen, bana linkini göndersene bu gün bitmeden hemen okuyayım. Sonra senle yarın öğle yemeğinde bunu detaylıca tartışırız. İlk haftayı son derece lüks resortlarda yemekli bilim toplantılara katılarak geçirdim. Sanırım bu bilgiye hizmet etmenin karşılığı olsa gerek. Yoksa kendi bütçenizle bu masrafları karşılamak için multimilyoner olmanız gerekiyor. Okinawa, Japonya’nın ana adasında çok farklı bir yer.  Bu farklılık bu adanın sakinlerine de yansımış. Ağır stresten çok uzakta yaşıyorlar. Okinawa’nın yaş ortalaması 100 üzerinde bir başka deyişle en uzun ömürlü insanların yaşadığı ada da diyebiliriz. OIST’de ilk hafta gözlerim Japon ve Asyalıları aradı. Şaşırtıcı bir şekilde burada çoğunluk Avrupalı, Amerika-latin Amerikalı’dan oluşuyor. Okinawa’lı Japonlar da daha çok yönetim kısmında bulunuyor. Sanırım rektörü Japon olmayan tek Japon enstitüsü olsa gerek. Prof. Dorfan daha önce Stanford Linear Accelerator Center’ın başındayken OIST ile birlikte burada rektörlük pozisyonuna geçiyor. OIST’te hiyerarşik bariyerleri hiç bir zaman hissetmiyorsunuz, tek hissetiğiniz şey dünyanın tüm problemlerinden, stresinde, gürültüsünden uzakta bir araştırmacı olduğunuz. Dünya’dan uzakta ıssız bir adada yaşamanın tabi zorluklarıda var. Ama şunu belirtmeliyim ki özel psikologunuz her zaman yanınızda. Bununla beraber OIST’den dilerseniz elektrikli araba ve bisiklette ödünç alabiliyorsunuz. Doğrusu adanın ulaşımı çokta iyi denecek bir seviyede değil onun için araba olmazsa olmaz bir gereklilik. Fakat merak etmeyin araba ve benzin fiyatları cep yakmayacak cinsten.

 

 

OIST Beyin mekanizmaları ve davranışları birimi

OIST Beyin mekanizmaları ve davranışları birimi

 

 

Ben, Beyin mekanizmaları ve davranışları birimindeki çalışmalar katıldım, doğrusu araç-gereçler alt yapı hiçbir yerde göremeyeceğiniz kadar yeni ve teknolojik. Özellikle  burası sinir bilimlerine ilgili arkadaşlar için kesinlikle doğru adres diyebilirim. Öte yandan robotik ve fizik birimlerinde son derece önemli projeleri yürütüyor. OIST’te geçirdiğim her gün bana adeta  zamanında kurduğum rüyaların bile ötesinin olduğunu gösteriyordu. Kısacası, tüm dünyayı bir tarafa bırakıp bana sadece araştırma yeter beni bu fazlasıyla mutlu eder anlayışını sürdürebileceksiniz, bazen hazineyi batıda değil, pasifikte arayacaksınız o sizi küçük vizyondan büyük vizyonlara taşır.

Yorumlar

Hiç yorum eklenmemiş. Tıkla ! İlk ekleyen sen ol ...

İlgili Başlıklar

Arşiv Arama

İlhamın Mihrabında


Ey “sadık ahmak” ıtlakına masadak biçare ulemâü’s-sû’ veya meczup, akılsız, cahil sufiler! Hakikat-i kâinat içinde kökü yerleşmiş ve hakaik-i kâinata kökler salmış olan şecere-i tûbâ-i İslâmiyet,mevhu

Sername

Siyasalın İhlası
Bu denemenin ilgilendiği alan, özellikle dinî cemaatleşmelerin iktidar unsurlarıyla ilişkilenme tarzından türeyen siyasallığın ihlasının nasıllığıdır.

En Çok Okunanlar

Yorum Platformu

Ubeyd Kudat
Münazarat Penceresinden Devlet

İktibas

Sizden Gelenler

 
ZEHRA.COM.TR
Tüm hakları saklıdır 2013 ®
Kaynak gösterilmeden ve izinsiz alıntı yapılamaz.

Yazılım : Networkbil.net