Ana Sayfa - Hakımızda - İletişim

Vahyin Gölgesinde

Serçe Sözleşmesi
Dinimiz bir serçenin bile canını korumamızı emreder. Gerekçesi ne olursa olsun, masum insanların öldürülmesini kesinlikle kabul etmez. ...

 

عَنْ الشَّرِيدِ، قال: سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، يَقُولُ: (( مَنْ قَتَلَ عُصْفُورًا عَبَثًا عَجَّ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ يَوْمَ الْقِيَامَةِ يَقُولُ: يَا رَبِّ، إِنَّ فُلانًا قَتَلَنِي عَبَثًا، وَلَمْ يَقْتُلْنِي لِمَنْفَعَةٍ )).
 

أخرجه أحمد (32/220/19470-ط.الرسالة)، والنسائي (4458-ط.المعرفة) من طريق صالح بن دينار، عن عمرو بن الشريد، عن الشريد، به.

 

Abdullah b. Amr (r.a)’dan rivâyete göre, Muhammed (A.S.M) şöyle demiştir:

“Boş yere bir serçe veya daha büyük bir kuşu öldüren kimseden Allah hesap soracaktır.” Amr b. Şerîd (r.a)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Şerid’ten işittim şöyle diyordu: Rasûlullah (s.a.v)’den işittim şöyle diyordu:

“Kim boş yere bir serçe öldürürse kıyamet günü o serçe öldüreni Allah’a şikayet ederek Ey Rabbim falan kimse beni yemek için değil de boş yere öldürdü” diyecek.

“Biri zevk için bir serçeyi öldürürse, o serçe kıyamet gününde Allah’ın huzurunda şu şekilde şikâyette bulunur: “Allahım! Bu kişi beni yaşamını sürdürmek amacıyla beslenmek için değil, yok yere öldürdü.”

Yorumlar

Hiç yorum eklenmemiş. Tıkla ! İlk ekleyen sen ol ...

İlgili Başlıklar

Arşiv Arama

İlhamın Mihrabında


Ey “sadık ahmak” ıtlakına masadak biçare ulemâü’s-sû’ veya meczup, akılsız, cahil sufiler! Hakikat-i kâinat içinde kökü yerleşmiş ve hakaik-i kâinata kökler salmış olan şecere-i tûbâ-i İslâmiyet,mevhu

Sername

Siyasalın İhlası
Bu denemenin ilgilendiği alan, özellikle dinî cemaatleşmelerin iktidar unsurlarıyla ilişkilenme tarzından türeyen siyasallığın ihlasının nasıllığıdır.

En Çok Okunanlar

Yorum Platformu

Ubeyd Kudat
Münazarat Penceresinden Devlet

İktibas

Sizden Gelenler

 
ZEHRA.COM.TR
Tüm hakları saklıdır 2013 ®
Kaynak gösterilmeden ve izinsiz alıntı yapılamaz.

Yazılım : Networkbil.net